Chris Wimmer Wins the Race and the Challenge

Chris Wimmer Wins the Race and the Triple Crown Challenge

by John Wells

Chris Wimmer picked up the win tonight in the Triple Crown Super Late Model Challenge 100 lap feature and also became the champion of the Challenge Series for 2014.  Wimmer finished the three race series with 314 points just ahead of Dave Feiler who was second with 308 points and defending champion Casey Johnson with 265. Ryan Goldade (Sportsman) and Dan Snyder (Bandits) also took home wins.

Tim Schendel and Skylar Holzhausen led the twenty-four car field to the green flag with Holzhausen taking the early lead.  Wimmer, who started fourth, was up to second after the first lap while Bobby Wilberg moved into third place on lap 3.

On lap 5 Wilberg was able to work his way past both Wimmer and Holzhausen to take the lead.  Looking very strong, Wilberg built up a multi-car length advantage over Wimmer who was able to take second from Holzhausen.

The first caution of the race came out on lap 23 for a spin setting up the first double file restart of the race.  Wimmer was able to wrestle the lead away from Wilberg on the restart only to lose it back one lap later.  At this point Feiler was up to third as both Wilberg and Wimmer started to pull away from the field.

Wilberg maintained his lead over Wimmer, but by the half-way point the lead was dwindling and on lap 55 Wimmer took over the top spot passing Wilberg coming out of turn four.  Wimmer continued to lead until the competition yellow at lap 75.  Wilberg, Feiler, Nick Murgic, and Jeremy Miller rounded out the top five as the crews came out on the front stretch to work on the cars for ten minutes.  At this point fourteen cars were on the lead lap.

Wimmer elected to start on the outside for the restart and it paid off for him as he was able to maintain the lead over Wilberg.  On lap 77 Murgic moved past Wilberg into second place, but five laps later Wilberg took his position back but still with a lot of ground to close on Wimmer.

Meanwhile, Feiler, who led the point standings coming into the night had dropped to fifth place and a late race pass by Travis Sauter put him in sixth place.

But Wimmer was a man on a mission as nobody would be able to catch him tonight as he picked up the checkered flag.  Wilberg finished in second followed by Murgic, Holzhausen, Sauter, and Feiler.

“This car was incredible tonight,” said Wimmer.  “Everything worked out for us.”

Runner-up Wilberg added, “I like these four tire races.  The car runs good on these nights.”

Murgic was fast qualifier with a lap of 17.545 while Kyle Shear won the B and B Lawn Care Dash with Wimmer and Wilberg winning the heat races.

100 Lap Feature:1. Chris Wimmer (Wausau, WI), 2. Bobby Wilberg (Beloit, WI), 3. Nick Murgic (Rosemount, MN), 4. Skylar Holzhausen (Bangor, WI), 5. Travis Sauter (Prairie du Sac, WI), 6. Dave Feiler (Sun Prairie, WI), 7. Casey Johnson (Stoughton, WI), 8. Bobby Kendall (Montello, WI), 9. Jeremy Miller (Rockton, IL), 10. Russ Blakely (Delavan, WI), 11. Brian Johnson Jr (Machesney Park, IL), 12. Colin Reffner (Wisconsin Rapids, WI), 13. John Baumeister (Beloit, WI), 14. Dale Nottestad (Cambridge, WI), 15. Austin Luedtke (Adell, WI), 16. Kyle Shear (Roscoe, IL), 17. Jeff Storm (Waterford, WI), 18. Ross Zumbach (Racine, MN), 19. Chuck Garetson (Albany, WI), 20. Tim Schendel (Sparta, WI), 21. Steve Rubeck (Rockford, IL), 22. Michael Bilderback (South Beloit, IL), 23. Landry Potter (Genoa City, WI), 24. Gary Lamonte (West Allis, WI),

B and B Lawn Care Dash:1. Kyle Shear (Roscoe, IL), 2. Dave Feiler (Sun Prairie, WI), 3. Bobby Kendall (Montello, WI), 4. Colin Reffner (Wisconsin Rapids, WI), 5. Russ Blakely (Delavan, WI), 6. Nick Murgic (Rosemount, MN),

Heat 2:1. Chris Wimmer (Wausau, WI), 2. Landry Potter (Genoa City, WI), 3. Steve Rubeck (Rockford, IL), 4. Dale Nottestad (Cambridge, WI), 5. Skylar Holzhausen (Bangor, WI), 6. Chuck Garetson (Albany, WI), 7. Ross Zumbach (Racine, MN), 8. Austin Luedtke (Adell, WI), 9. Michael Bilderback (South Beloit, IL),

Heat 3:1. Bobby Wilberg (Beloit, WI), 2. Travis Sauter (Prairie du Sac, WI), 3. Casey Johnson (Stoughton, WI), 4. Gary Lamonte (West Allis, WI), 5. Jeff Storm (Waterford, WI), 6. Jeremy Miller (Rockton, IL), 7. Tim Schendel (Sparta, WI), 8. Brian Johnson Jr (Machesney Park, IL), 9. John Baumeister (Beloit, WI),

Qualifying:1. Nick Murgic (Rosemount, MN), 2. Russ Blakely (Delavan, WI), 3. Dave Feiler (Sun Prairie, WI), 4. Colin Reffner (Wisconsin Rapids, WI), 5. Kyle Shear (Roscoe, IL), 6. Bobby Kendall (Montello, WI), 7. Jeremy Miller (Rockton, IL), 8. Chris Wimmer (Wausau, WI), 9. Bobby Wilberg (Beloit, WI), 10. Skylar Holzhausen (Bangor, WI), 11. Tim Schendel (Sparta, WI), 12. Austin Luedtke (Adell, WI), 13. Casey Johnson (Stoughton, WI), 14. Landry Potter (Genoa City, WI), 15. Brian Johnson Jr (Machesney Park, IL), 16. Michael Bilderback (South Beloit, IL), 17. Jeff Storm (Waterford, WI), 18. Chuck Garetson (Albany, WI), 19. Travis Sauter (Prairie du Sac, WI), 20. Dale Nottestad (Cambridge, WI), 21. Gary Lamonte (West Allis, WI), 22. Steve Rubeck (Rockford, IL), 23. John Baumeister (Beloit, WI), 24. Ross Zumbach (Racine, MN),

Goldade Powers His Way to Victory Lane

Ryan Goldade won the 20 lap feature for the Dave’s White Rock Sportsman.

Tommy Wutke and Rick Coppernoll brought the field to the green flag with Coppernoll quickly getting out to the lead.  Jason Dunn was up to challenge on the second circuit and held the position until the caution flag came out on lap 8 for a spin.

On the restart, Goldade lined up outside Coppernoll and after another caution took the lead for good and built up a sizeable lead over the field.  Coppernoll was able to hold onto second position until Will Rece moved by him on lap 12.  But Goldade continued to pull away from the field as Rece and Coppernoll fought for second.

With one lap to go, Rece fell off the pace and had to settle for seventh place.  This along with the fact that point leader Kody Hubred had to go to the pits earlier in the race allowed Goldade to take over the point lead in the division as he easily picked up the win.

“I don’t like to capitalize on anyone’s misfortunes, but I’ve had my share this year too,” said Goldade from victory lane.

Goldade was fast qualifier with a lap of 20.306 with Don Wickstrum getting the win in the heat race.

20 Lap Feature:1. Ryan Goldade (Stoughton, WI), 2. Rick Coppernoll (Cottage Grove, WI), 3. Todd Ambrose (Sauk City, WI), 4. Don Wickstrum (Monroe, WI), 5. Jason Dunn (Madison, WI), 6. Thomas Wutke (Stoughton, WI), 7. Will Rece (Stoughton, WI), 8. Kody Hubred (Utica, WI), 9. Jim Taylor (Stoughton, WI),

Heat:1. Don Wickstrum (Monroe, WI), 2. Will Rece (Stoughton, WI), 3. Ryan Goldade (Stoughton, WI), 4. Rick Coppernoll (Cottage Grove, WI), 5. Kody Hubred (Utica, WI), 6. Jim Taylor (Stoughton, WI), 7. Todd Ambrose (Sauk City, WI), 8. Thomas Wutke (Stoughton, WI), 9. Jason Dunn (Madison, WI),

Qualifying:1. Ryan Goldade (Stoughton, WI), 2. Will Rece (Stoughton, WI), 3. Kody Hubred (Utica, WI), 4. Don Wickstrum (Monroe, WI), 5. Todd Ambrose (Sauk City, WI), 6. Jason Dunn (Madison, WI), 7. Jim Taylor (Stoughton, WI), 8. Rick Coppernoll (Cottage Grove, WI), 9. Thomas Wutke (Stoughton, WI),

Snyder Takes the Checkered Flag for the Bandits

For the fifth time this season Dan Snyder won the 20 lap feature for the Pellitteri Waste Systems Bandits.

Trent Rueth took the lead on the first lap only to give it up to Jason Coker on lap 2 just before the caution flag came out for a spin.  Following the restart, Snyder and Dave Schmidt battled it out for the top spot with Brandon DeLacy up to join the mix.  By lap 12 Snyder was able to build a three car length advantage and roll his way to victory lane.  In addition to the win, Snyder picked up $500 for being the highest finishing driver under twenty-five years old.

“It was a real fun race and I’m glad to get the win,” said Snyder.  Brandon DeLacy set fast time with a mark of 15.248 while Schmidt won the heat race.

 20 Lap Feature:1. Dan Snyder (Stoughton, WI), 2. Dave Schmidt (Oak Creek, WI), 3. Brandon DeLacy (Stoughton, WI), 4. Jason Coker (Madison, WI), 5. Kyle Sikora (Hartford, WI), 6. Jonathan Coker (Oregon, WI), 7. Trent Rueth (Jefferson, WI),

Heat:1. Dave Schmidt (Oak Creek, WI), 2. Brandon DeLacy (Stoughton, WI), 3. Dan Snyder (Stoughton, WI), 4. Jason Coker (Madison, WI), 5. Jonathan Coker (Oregon, WI), 6. Kyle Sikora (Hartford, WI), 7. Trent Rueth (Jefferson, WI),

Qualifying:1. Brandon DeLacy (Stoughton, WI), 2. Dan Snyder (Stoughton, WI), 3. Dave Schmidt (Oak Creek, WI), 4. Jonathan Coker (Oregon, WI), 5. Jason Coker (Madison, WI), 6. Trent Rueth (Jefferson, WI), 7. Kyle Sikora (Hartford, WI),

 Racing continues on Friday, August 15th with the return of the Late Models along with the Trucks, Sportsman, Bandits, and Legends.

Posted on August 9, 2014 .